Державна підсумкова атестація
Форма контролю відповідності освітнього рівня випускників загальноосвітніх навчальних закладів I, II, III ступенів та професійно-технічних навчальних закладів, що надають повну загальну середню освіту, державним вимогам. ДПА проводиться наприкінці навчального року, з навчальних предметів, перелік яких щороку визначається і затверджується Міністерством освіти і науки України.
Обов’язковою є атестація з української мови.
Результати ДПА визначаються за 12-бальною шкалою за загальними критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів. Бали, отримані за атестацію, виставляються окремо від річних балів.
Новий закон про скасування ДПА: що змінилося для випускників у 2022 році
Верховна Рада 13 квітня підтримала законопроєкт, який скасовує проходження обов'язкової державної підсумкової атестації для учнів у 2021 році. Що змінилося для випускників?
Цей документ дозволяє випускникові школи, студентові коледжу чи ПТУ самостійно вирішувати, чи проходити ДПА у формі ЗНО цього року. Тобто ті особи, які вирішили проходити ЗНО, зможуть також самостійно вирішити, чи отримувати оцінку за ДПА у формі ЗНО.Зауважте: новий закон не скасовує ЗНО для вступників до закладів вищої освіти.
ВИПУСКНИКИ ШКІЛ ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ ВІД ДПА У 2021/2022 Н.Р., АЛЕ ЗБЕРІГАЮТЬ ПРАВО ПРОЙТИ ЇЇ ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННЯМ – РОЗ’ЯСНЕННЯ МОН
Відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) (щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року)», здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. Водночас вони зберігають за собою право пройти її за власним бажанням. Про це йдеться у листі МОН щодо завершення 2021/2022 навчального року.Привертаємо увагу до того, що законодавством не передбачено вибіркове звільнення від проходження ДПА (незалежно від її форми) з якогось одного чи кількох предметів. Так само закон не звільняє від проходження ЗНО здобувачів освіти, які планують вступати до закладів вищої освіти у 2022 році.За бажанням пройти ДПА у закладі освіти (не у формі ЗНО) мають право зокрема:● громадяни України, які завершили навчання й отримали документ про відповідний рівень загальної середньої освіти за кордоном;● здобувачі освіти, які здобувають загальну середню освіту за вечірньою, заочною, сімейною (домашньою) формами;● здобувачі, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах;● здобувачі, які проживають на тимчасово окупованій території України, на території проведення антитерористичної операції (на період її проведення);● здобувачі, які через поважні причини не брали участі в основній сесії ЗНО та були допущені до проходження додаткової сесії ЗНО, але не змогли через поважні причини взяти участь у ній.