Національний мультипредметний тест - 2024

Національний мультипредметний тест (НМТ) — форма проведення вступного випробування на бакалаврат для здобуття вищої освіти в Україні, введена у 2022 році (разом із магістерським комплексним тестом (МКТ) та магістерським тестом навчальної компетентності (МТНК)) через повномасштабне російське вторгнення в Україну. Покликана тимчасово в 2022—2024 роках замінити традиційні вступні випробування у форматі ЗНО.
Національний мультипредметний тест (НМТ) у 2024 році заплановано провести протягом 14 травня — 19 липня. Такий період визначено наказом Міністерства освіти і науки України.
Окрім цього, зазначеним наказом затверджено перелік навчальних предметів, із яких відбудеться тестування. Також передбачено, що НМТ міститиме два блоки: основний, до якого увійдуть три обов’язкові навчальні предмети, і додатковий, що міститиме завдання з одного навчального предмета на вибір. Обов’язкові — українська мова, математика та історія України, на вибір — українська література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька, французька), біологія, фізика, хімія та географія.
Для кожного учасника тестування проходитиме в один день у два етапи. Під час першого етапу, який триватиме 120 хвилин, потрібно буде виконати завдання з української мови та математики, а під час другого, теж тривалістю 120 хвилин, — з історії України та навчального предмета на вибір, вказаного під час реєстрації для участі в НМТ. Між етапами буде 20-хвилинна перерва.

ЗНО-2022

Чи скасовано ЗНО?

Через війну класичне ЗНО скасовано, але для вступу на бакалаврський ступінь (перший курс університету) потрібно складати певний тест.

Який саме буде тест для вступу на бакалаврат?

Для вступу на бакалаврський ступінь потрібно буде складати національний мультипредметний тест. НМТ міститеме завдання з української мови, математики, історії України.

Як зареєструватися для проходження вступних іспитів на бакалаврат?

Для цього достатньо просто зареєструватися на ЗНО. Якщо Ви уже зареєстровані, нічого додаткового робити непотрібно.

Де ви дізнаватиметеся про найважливіші новини вступної кампанії?

На сайті Міністерства освіти і науки України.

Де ви дізнаватиметеся про найважливіші новини щодо вступного іспиту?

На Інформаційній сторінці учасника ЗНО на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Як можна отримати дублікат сертифіката ЗНО?

Протягом 2022 року регіональні центри оцінювання якості освіти здійснюють відновлення та заміну сертифікатів ЗНО, що були видані у 2019–2022 роках. У разі втрати сертифіката, що був виданий до 2019 року, Український центр оцінювання якості освіти виготовляє витяг з відомостей результатів ЗНО. Порядок отримання документів описано в розділі «Дублікати сертифікатів».

ЗНО ЧИ НМТ-2023?

Щоб полегшити життя випускникам, Міністерство освіти і науки розробило спеціальну нормативну базу для випускних екзаменів. Так з’явився Національний мультипредметний тест, або НМТ, замість звичного ЗНО – зовнішнього незалежного оцінювання. 
У 2023 році для вступу на бакалаврський (магістерський – для медицини) рівень вищої освіти абітурієнтам потрібно було пройти національний мультипредметний тест (НМТ). Роком раніше вступникам було запропоновано скласти лише обов’язкові предмети. Цьогоріч інструмент оцінювання було доопрацьовано.
НМТ містив три блоки завдань, два з яких – обов’язкові, а третій – на вибір вступника. Обов’язкові навчальні предмети – українська мова й математика, а на вибір – історія України, одна з іноземних мов (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, хімія та фізика. Предмет, тестування з якого вступник бажав пройти на вибір, він зазначав під час реєстрації для участі в НМТ.
Із міркувань безпеки було ухвалено таке рішення: НМТ проходитиме в один день. Тестування тривало 180 хвилин, отже, на кожний і блок було відведено по 60 хвилин. Зауважимо, що учасники могли самостійно розподіляти свій час, тож ті з них, хто швидше виконав завдання з української мови або математики, змогли довше попрацювати над блоком з предмета на вибір.

ЗНО-2022

Яка максимальна кількість предметів на ЗНО-2023?

Для проходження ЗНО учасники можуть вибрати щонайбільше п’ять навчальних предметів.

Чи прийматимуть для вступу до ЗВО 2023 року сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти минулих років?

Згідно з Умовами прийому 2023 року під час вступу до навчальних закладів вищої освіти будуть дійсними сертифікати ЗНО 2020‒2023 років.

ЗНО з яких предметів є обов’язковим 2023 року?

Випускники, які здобудуть повну загальну середню освіту у 2023 році, обов’язково мають пройти ДПА у формі ЗНО з 4 навчальних предметів:● українська мова (усі завдання сертифікаційної роботи) або української мова і література (субтест «Атестаційні завдання»);● математика;● історія України (субтест «Період XX — початок XXI століття») або іноземна мова – за вибором здобувача освіти;● один із навчальних предметів (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).

Чи є обов’язковим 2023 року ЗНО з математики?

Ні. Обов’язковою є ДПА з математики у формі ЗНО. Для випускників минулих років математика не є обов’язковим навчальним предметом.

Який тест з математики обрати для проходження ДПА/ЗНО 2023 року?

● якщо в Умовах прийому 2023 року одним із конкурсних предметів є математика, Ви будете виконувати завдання сертифікаційної роботи з математики;● якщо Ви вивчали математику на профільному рівні, Ви будете виконувати завдання сертифікаційної роботи з математики;● якщо Ви плануєте вступати до закладу вищої освіти, а результат на вибрану спеціальність не потрібен, Ви будете виконувати завдання сертифікаційної роботи з математики (завдання рівня стандарту), за умови, що математику в закладі освіти Ви вивчали на рівні стандарту;

Як визначитися, яке ЗНО потрібно пройти: з української мови чи з української мови і літератури?

Вибір цього предмета залежить від спеціальності, на яку Ви плануєте вступати у 2023 році. Перелік предметів, потрібних для вступу на певну спеціальність, зазначено в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти.

Чи складніший тест з української мови і літератури, ніж минулорічний?

Ні, деякі завдання можуть видаватися складнішими, але насправді вони компетентнісного спрямування, а не складніші. Переважна більшість нових завдань дає змогу оцінити мовленнєву, читацьку компетентність учасника/учасниці, а не знання ним/нею правил. Нові завдання до текстів на читання відповідають найкращим міжнародним практикам, зокрема традиційним завданням PISA. В умовах дистанційного навчання підготуватися до тесту буде простіше.

Чи легко буде розібратися з бланками відповідей на тестування з української мови і літератури?

Усього під час тестування з української мови і літератури буде використано три бланки відповідей: бланк А – для закритих завдань, бланк Б – для завдань із короткою формою відповіді, бланк В – для завдання із розгорнутою формою відповіді. В інструкціях до виконання завдань буде зазначено назву бланка. У бланках відповідей буде позначено номери тестових завдань, відповіді на які необхідно надавати в кожному з бланків.

Коли розпочнеться реєстрація для участі у ЗНО 2023 року?

Реєстрація для участі у ЗНО 2023 року триватиме з 01 лютого до 09 березня включно. Комплекти реєстраційних документів учнів (слухачів, студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО керівники закладів освіти можуть надсилати до 01 березня 2023 року включно.

Де можна побачити графік проведення ЗНО у 2023 році?

На сайті Українського центру оцінювання якості освіти розміщений графік проведення ЗНО та новації щодо деяких предметів з ДПА.

Державна підсумкова атестація

Форма контролю відповідності освітнього рівня випускників загальноосвітніх навчальних закладів I, II, III ступенів та професійно-технічних навчальних закладів, що надають повну загальну середню освіту, державним вимогам. ДПА проводиться наприкінці навчального року, з навчальних предметів, перелік яких щороку визначається і затверджується Міністерством освіти і науки України.
Обов’язковою є атестація з української мови.
Результати ДПА визначаються за 12-бальною шкалою за загальними критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів. Бали, отримані за атестацію, виставляються окремо від річних балів.

Illustration

Новий закон про скасування ДПА: що змінилося для випускників у 2022 році

Інформація взята з УРЦОЯО

Верховна Рада 13 квітня підтримала законопроєкт, який скасовує проходження обов'язкової державної підсумкової атестації для учнів у 2021 році. Що змінилося для випускників?

Цей документ дозволяє випускникові школи, студентові коледжу чи ПТУ самостійно вирішувати, чи проходити ДПА у формі ЗНО цього року. Тобто ті особи, які вирішили проходити ЗНО, зможуть також самостійно вирішити, чи отримувати оцінку за ДПА у формі ЗНО.Зауважте: новий закон не скасовує ЗНО для вступників до закладів вищої освіти.

В Українському центрі оцінювання якості освіти розповіли на прикладі декількох ситуацій, що саме зміниться для учнів 11 класу через скасування ДПА.
Ситуація №1: Учениця хоче складати ДПА у формі ЗНОВипускниця школи Марія планує вступати до вишу. Вона переконана в тому, що отримає високі результати на ЗНО, тому проходитиме всі тестування, на які зареєструвалася. Тож, вона може звернутися до школи з проханням виставити її оцінки за ДПА у формі ЗНО в додаток до свідоцтва про повну загальну середню освіту.
Ситуація №2: Учень не хоче складати ДПАСтудент коледжу Петро також планує вступати до закладу вищої освіти, але не хоче, щоб його результати ДПА у формі ЗНО були виставлені у його свідоцтво про повну загальну середню освіту.Тому він може взяти участь у ЗНО, але попросити не виставляти його результати ДПА у формі ЗНО у свідоцтво. У такому разі в документі про освіту Петра буде запис про те, що він звільнений від проходження ДПА у формі ЗНО.
Ситуація №3: Учениця не хоче складати ні ДПА, ні ЗНОВипускниця ліцею Ганна цього року не планує вступати до вишу, тому зареєструвалася на ЗНО тільки для проходження ДПА.Тому, якщо вона не проти мати запис "звільнена від складання ДПА" у свідоцтві про повну загальну середню освіту, то може не приходити складати тестування.
Ситуація №4: Учень хоче вступати до іноземного вишуВипускник гімназії Павло планує вступати до закордонного закладу вищої освіти, у якому вступників просять надати і результати ЗНО, і свідоцтво про повну загальну середню освіту із результатами ДПА.Тому він має скласти всі тестування ЗНО й ініціювати внесення результатів ДПА у свій документ про освіту.
Отже, випускників звільнили від обов'язкової ДПА, проте вони можуть скласти державну підсумкову атестацію за бажанням. Адже закон передбачає, що випускники можуть обирати, у якому форматі їх оцінюватимуть. Для цього є 3 варіанти:● за допомогою річного оцінювання;● через державну підсумкову атестацію;● через ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Зауважимо, випускників вирішили звільнити від ДПА, аби зменшити ризики захворювання на коронавірус.
Автор: Марія Бондар

ВИПУСКНИКИ ШКІЛ ЗВІЛЬНЯЮТЬСЯ ВІД ДПА У 2021/2022 Н.Р., АЛЕ ЗБЕРІГАЮТЬ ПРАВО ПРОЙТИ ЇЇ ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННЯМ – РОЗ’ЯСНЕННЯ МОН

Інформація взята з МОНУ

Відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) (щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року)», здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. Водночас вони зберігають за собою право пройти її за власним бажанням. Про це йдеться у листі МОН щодо завершення 2021/2022 навчального року.Привертаємо увагу до того, що законодавством не передбачено вибіркове звільнення від проходження ДПА (незалежно від її форми) з якогось одного чи кількох предметів. Так само закон не звільняє від проходження ЗНО здобувачів освіти, які планують вступати до закладів вищої освіти у 2022 році.За бажанням пройти ДПА у закладі освіти (не у формі ЗНО) мають право зокрема:● громадяни України, які завершили навчання й отримали документ про відповідний рівень загальної середньої освіти за кордоном;● здобувачі освіти, які здобувають загальну середню освіту за вечірньою, заочною, сімейною (домашньою) формами;● здобувачі, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах;● здобувачі, які проживають на тимчасово окупованій території України, на території проведення антитерористичної операції (на період її проведення);● здобувачі, які через поважні причини не брали участі в основній сесії ЗНО та були допущені до проходження додаткової сесії ЗНО, але не змогли через поважні причини взяти участь у ній.

Illustration

Повний перелік категорій здобувачів освіти, які мають право за бажанням пройти ДПА у закладі освіти, визначено у пунктах 6-12, 14-16, 18 розділу ІІ Порядку проведення державної підсумкової атестаціїОкремо привертаємо увагу до того, що громадяни України, які належать до категорії здобувачів освіти, визначеної пунктом 11 розділу ІІ Порядку проведення ДПА (здобувачі, які проживають на тимчасово окупованій території України, на території проведення антитерористичної операції, території населених пунктів на лінії зіткнення і не здобувають загальну середню освіту в закладах освіти на території, підконтрольній Україні), для отримання документів про повну загальну середню освіту мають пройти річне оцінювання за 11 клас у закладі освіти, до якого вони були зараховані.Надалі такі особи за їхнім бажанням можуть пройти ДПА у закладі освіти або у формі ЗНО. У разі, якщо такі особи не були зараховані до закладів освіти на території, підконтрольній Україні, і не мають результатів річного оцінювання, для них не може бути замовлено та видано документи про повну загальну середню освіту.Здобувачі освіти, які претендують на нагородження Золотою або Срібною медалями та звільнені від проходження ДПА законом, мають право на отримання таких медалей без проходження ДПА.Також нагадуємо, що відповідно до наказу МОН від 1 квітня 2022 року №290, у 2020/2021 навчальному році від проходження ДПА звільнено учнів 4-х та 9-х класів. Здобувачам освіти, звільненим від атестації, у відповідній графі документа про освіту робиться запис «звільнений(а)».Здобувачам освіти, які не виявили бажання проходити ДПА, свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти мають бути видані не раніше дати видачі відповідного свідоцтва, зазначеної у ньому.Здобувачам освіти, які виявили бажання проходити ДПА, свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти видаються після проведення ДПА та відображення її результатів у додатку до свідоцтва, але в будь-якому випадку не раніше дати видачі відповідного свідоцтва, зазначеної у ньому.Дата видачі додатка до свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти не має обов'язково співпадати з датою видачі самого свідоцтва, водночас додаток не може бути виданий раніше, ніж свідоцтво.Нагадаємо, у 2020/2021 навчальному році підсумкове оцінювання результатів навчання учнів можна проводити дистанційно.