АБІТУРІЄНТУ

Інформація вступникам

Illustration
Illustration
Illustration

Типові питання вступниківІнформація взята з сайту Шкільне життя

 • Чи потрібно для вступу в профтех складати ЗНО?

  Ні, не потрібно.
  У Типових правилах прийому зазначається, що прийом вступників здійснюється за такими критеріями:
  ● за рейтинговим списком;● за результатами співбесіди;● за середнім балом шкільного свідоцтва;● за результатами вступних випробувань;● за іншими критеріями, що не суперечать українському законодавству.

 • Чи потрібно складати ЗНО під час навчання в закладі профосвіти? Чи можна отримати диплом, взагалі не складаючи ЗНО?

  Учні закладів профосвіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти, складають державну підсумкову атестацію (ДПА) у формі ЗНО. Під час реєстрації вони зазначають це у відповідних полях.
  У 2022 році через воєнні дії в Україні скасовано проведення традиційних вступних випробувань до закладів вищої освіти, відповідно втратив чинність наказ, що регламентував проведення ЗНО.

  Для вступу на перший курс для здобуття ступеня бакалавра (магістра з медичних та ветеринарних спеціальностей) будуть використовувати результати національного мультипредметного тесту (НМТ).

  НМТ – комп’ютерний онлайн-тест, що складатиметься з трьох блоків: українська мова, математика та історія України. Тест міститиме по 20 завдань з кожного блоку, виконати які потрібно за 120 хвилин. 

 • Як обрати профтех для навчання?

  Насамперед треба визначитися з професією, яку хочете отримати. Для цього, наприклад, можна почитати профорієнтаційні буклети, пройти спеціальні тести.
  Оскільки кожен заклад профосвіти затверджує свої Правила вступу, їхні адміністрації проводять для вступників Дні відкритих дверей. Перелік таких заходів за регіонами є на сайті МОН.
  Далі треба обрати заклад освіти, у якому її можна здобути. Інформація про перелік професій є у реєстрах ЄДЕБО або на сайтах закладів – додатково там можна з’ясувати умови вступу, термін прийому заяв, наявність конкурсних випробувань, які документи треба подавати до приймальних комісій тощо.
  Допомогти з вибором закладу також зможуть фахівці навчально-методичних центрів профосвіти. Їхні контакти є тут.

 • Чи є іспити при вступі?

  Це вирішує кожен заклад самостійно. Зазвичай прийом вступників відбувається за рейтингом середнього бала шкільного свідоцтва.

 • Чи безкоштовне навчання? Чи є стипендія?

  Для закладів профосвіти виділяють місця державного або регіонального замовлення, що дозволяє навчатися там безоплатно. Практика попередніх вступних кампаній показує, що кількість цих місць покриває запит вступників. Тож ймовірність навчатися у профтеху безкоштовно (тобто за кошт державного або місцевого бюджету) є досить великою.
  Інші місця, які йдуть понад державне/регіональне замовлення, оплачуються коштом фізичних або юридичних осіб (тобто за контрактом). Як правило, це професії із завищеним попитом, приміром, кухар, перукар, манікюрник, автослюсар тощо. За такими професіями у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Ті вступники, які не потрапляють на місця державного/регіонального замовлення, можуть вступати на навчання за контрактом.
  З 2022 року розмір стипендії у закладах професійної освіти складає 1250 гривень. Учні визначених категорій також мають право претендувати на соціальну стипендію, яка складає 420 грн.

 • Чи надається гуртожиток?

  Проживання учнів у гуртожитках закладів професійної освіти є безкоштовним. Це закріплено відповідним Положенням.

  Тож якщо у структурі профтеху є гуртожиток, то іногородні учні за потреби мають право проживати там безоплатно впродовж усього періоду навчання.

 • Як знайти місце для практики під час навчання? Чи можна його обирати самостійно?

  Більшість закладів мають договори про співробітництво з роботодавцями. Співпраця, зокрема, передбачає можливість проходження на підприємствах партнерів виробничої практики. Тож коли за навчальним планом учень має проходити практику, заклад запитує про наявність вільних місць у бізнес-партнерів і далі направляє туди учнів.

  Водночас учень може самостійно обрати місце для проходження практики. Якщо він вже має запрошення від підприємства, потрібно лише повідомити про це майстра виробничого навчання. Після цього заклад сформує направлення на обране виробництво, де зафіксує тривалість практики, чим має займатися там учень і відповідальність кожної зі сторін.

  Важливо, що виробнича практика у профтехах є оплачуваною. Тож учні отримують кошти за фактично виконану роботу на підприємствах.

 • Де можна дізнатися, з ким співпрацює заклад?

  Зазвичай така інформація розміщується на сайтах закладів у розділах “Наші партнери”, “Співробітництво”, “Відкрита інформація” тощо. Водночас вступники можуть прийти на День відкритих дверей або просто звернутися до приймальної комісії та дізнатися про партнерів закладів.

 • Чи можна після профтеху вступити у виш? Навчання буде безкоштовним?

  Так, така можливість є. Учні, які успішно закінчили заклад профосвіти, мають свідоцтво про повну загальну середню освіту та склали ЗНО, можуть вступати у заклад вищої освіти. Звертаємо увагу, що ті, хто здобули освітньо-кваліфікаційний рівень “молодший спеціаліст”, мають можливість навчатися за скороченим терміном, вступивши на ту саму або споріднену спеціальність. Для безкоштовного навчання у виші треба пройти конкурсний відбір і бути зарахованим на місце державного/регіонального замовлення.

 • Які документи потрібні для вступу?

  У Типових правилах прийому до профтехів визначено перелік документів, які учень має подати обов’язково. Однак заклад може розширити цей список, затвердивши свої правила прийому на базі Типових.

  Обов’язкові документи для вступу:
  ● заява,
  ● оригінал або копія свідоцтва про закінчення 9-го або 11-го класу,
  ● 6 фотокарток 3х4,
  ● медична довідка,
  ● копії документів, що підтверджують право на пільги (за наявності),
  ● копія паспорта чи ID-картки (пред’явити при вступі).
  Вступники можуть подавати копії документів у кілька закладів одночасно. Але для остаточного зарахування потрібно буде у встановлений закладом термін подати їх оригінали.

  Особисто потрібно пред’явити документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт-книжечку, ID-картку), а також документ, що посвідчує спеціальний статус особи.

 • Які строки вступної кампанії у заклади профосвіти?

  Заклади самостійно визначають терміни прийому документів від вступників у Правилах прийому. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто до 1 вересня. Міністерство освіти і науки може на певний період продовжити вступну кампанію (як правило, ще на місяць) для донабору на невикористані місця державного/регіонального замовлення.

  Для того, щоб дізнатись, коли починається та завершується прийом документів, зателефонуйте до обраного закладу або зайдіть на його сайт і отримайте всю необхідну інформацію.

 • Який документ отримують випускники закладів профосвіти (що написано у дипломі)?

  Після випуску ви отримаєте диплом державного зразка, в якому зазначається здобутий рівень освіти – “кваліфікованого робітника” або “фахового молодшого бакалавра” з певної професійної кваліфікації чи спеціальності.

 • На які пільги при вступі я можу розраховувати?

  Вступити поза конкурсом до закладів профосвіти можуть:
  ● особи, яким відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надано таке право;
  ● діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  ● діти з інвалідністю та особи з інвалідністю, яким не протипоказане навчання за обраною професією (спеціальністю);
  ● особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  ● вступники, які мають таке право відповідно до ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці”;
  ● діти, чиї батьки загинули або отримали інвалідність на вугледобувних підприємствах (за умови вступу на гірничі професії, спеціальності);
  ● діти військовослужбовців або правоохоронців, які загинули під час виконання службових обов’язків.

 • Якщо я вступаю після 9-го класу, як я отримаю свідоцтво про повну загальну середню освіту?

  У закладах профосвіти є можливість паралельно здобути повну загальну середню освіту. Тобто якщо учень вступив після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3-4 років опановує програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Також є можливість навчання за інтегрованими програмами і послідовного здобуття 2-3 професій.

  Завершується здобуття повної загальної середньої освіти складанням державної підсумкової атестації у формі ЗНО.

 • Якими є переваги навчання у закладі профосвіти?

  У закладах профосвіти достатньо місць для навчання за кошти регіонального або державного замовлення, аби покрити запит вступників. Крім того, тут можна отримати затребувану на ринку праці професію за відносно короткий термін.

  Серед інших переваг професійної освіти:
  ● швидке отримання професії (від 3 міс до 4-х років) та старт кар’єри;
  ● безоплатне навчання та гуртожиток;
  ● стипендія та оплачувана практика.